گزارش جلسه ی “نگاهی به عکاسی مستند معاصر” با مهدی وثوق نیا

نگاهى به عكاسى مستند معاصر

افسانه غلافگر

گروه تحريريه كانون عكس انجمن سينماى جوانان اصفهان
در تاريخ ٣٠ آبان ماه ١٣٩٧، مهدى وثوق نيا به دعوت كانون عكس انجمن سينماى جوانان اصفهان، در نگارستان امام خمينى، كارگاهى با عنوان ” نگاهى به عكاسى مستند معاصر جهان” را برگزار كرد.
وثوق نیا ابتدا بر عناصر مهم در عکاسی مستند معاصر اشاره کرد و گفت: عکاسی مستند نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان با شکل سیاه و سفید تعریف می‌شود زیرا کسانی که این هنر را آغاز کردند از بدو امر آن را با سیاه و سفید نشان دادند اما بعدها این مسیر دچار تغییر شد تا جایی که امروز تعداد عکس‌های سیاه و سفید کاهش یافته و استفاده از رنگ در این‌گونه بیشتر شده است.
او در ادامه به نمایش مجموعه عکس‌های بروم برگ و كانارين با عنوان بیمارستان روانی رنه والیو پرداخت و به تحلیل نقش رنگ در این آثار پرداخت.
او عنصر بعدى عكاسى مستند را تجربه ى شخصى معرفى كرد و با مجموعه دالين دورف از آلبرت توبكى نشان داد كه
تجربه زیستی عكاس و آنچه او مشاهده و لمس مى كند، بسيار مهم مى باشد.
وثوق نيا نکته بعدی را موضوعات مشترک دانست، مجموعه ى فشردگی در توکیو از مايكل وُلف، توانسته بخش مهمی از دغدغه انسان امروز را به تصویر كشد.
در ادامه به عنصر روایت اشاره كرد كه در دل یک مجموعه عکس مى تواند شکل متفاوتی از این هنر را ارائه دهد و مجموعه عكس خوابیدن در حاشیه می سی سی پی اثر الک سوث، را نمايش داد كه در آن زندگی آمریکایی از دیدگاه یک آمریکایی را روايت مى شود.
عنصر مهم ديگر قضاوت است ، وثوق نيا با نشان دادن مجموعه ى اروپایی‌ها از تینا بارنی كه بدون هیچ نقدی اعضای خانواده خود و روابط آنان را از نگاهی انسان شناسی بررسی کرده است.، به بى قضاوتى در بعضى از آثار عكاسان اشاره كرد.
او گفت: ابزار توليد تصوير مى تواند ارائه هاى متفاوتى را با توجه به پيام عكاس براى مخاطب رقم زند كه در مجموعه ى جنگ كنگو از ريچارد موس كاملاً مشهود است.
تكرار، عنصرى كه باعث مى شود ما به جزئيات فكر كنيم و تفاوت ها را ببينيم، وثوق نيا با ارائه ى مجموعه عكس زندان ميز از داناون وابلى به اين نكته اشاره كرد.
لحظه قطعی از جمله مسائل پرچالش عکاسی مستند معاصر است، در
مجموعه ى ژاپن از گویدو کاستانیولی كه ژاپن آمریکایی شده را به تصویر می‌کشد، هیچ لحظه‌ای وجود ندارد مهدى وثوق نيا با نمايش دادن اين مجموعه گفت: در بسیاری از آثار معاصر لحظه قطعی الزامی نیست.
عنصر مهمى كه او به آن پرداخت، حضور انسان بود عنصرى كه در مجموعه ى بيروت از گابریل باسیلیکو ناديده گرفته شده زیرا او به رعایت نکردن قوانین بصری معتقد بوده است.
وثوق نيا از اهميت مجموعه عکس، يكى دیگر از عناصر عکاسی مستند معاصر در مجموعه ى قوطی را قایم کن از دیردریو اوکالاگان ،اشاره كرد.
هويت و روزمرگى در مجموعه ى زوج‌های بی‌حوصله از مارتین، تصاويرى گزنده و نيش دار از رفتار انسان امروزى را به تصوير كشيده است.
او ادامه داد: یکی دیگر از عناصر عکاسی مستند معاصر دور شدن از شکل ژورنالیستی و نزدیکی بیشتر به عکاسی هنری است به همین خاطر آثار عکاسی امروز به جای روزنامه‌ها بیشتر به سمت گالری‌ها متمایل می‌شوند. مجموعه ى هارلم ویل از کلرریچاردسون اينگونه است.

نویسنده : تحریریه
1دیدگاه
  • ضمن تشکر از برگزاری این نشست مفید ، نکات ارزنده ای مطرح شد که به نظر جایشان خالی بود در بین تفکرات عکاسانه ی امروز که همواره اکثر عکاسان و مخاطبان به دنبال گرفتن عکس های به اصطلاح قشنگ و لاکچری هستند و هرچند نگاهی سریع و فشرده به موضوع به واسطه ی زمان محدود شاید جای مطرح شدن بیشتر همین طیف از مسایل را میطلبید . اما قطعا سرنخ های کلیدی به طالب های این دست موضوعات اهدا نمود .

    نوامبر 23, 2018

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.